بهداشت دهان و........

مسواک هم میکروب می‌گیرد!؟

مسواک شما کثیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. یک مسواک بدون درپوش می‌تواند بیش از 100 میلیون باکتری را در خود جای دهد.

 بهتر است بدانیم که پلاک‌ها یا همان جرم‌های روی دندان، باکتری هستند، بنابراین با هر مرتبه مسواک زدن این باکتری‌ها به مسواک منتقل می‌شوند.
 

 نکات زیر را رعایت کنید تا از بروز همان مشکلات نادر که در نتیجه آلودگی مسواک به وجود می‌آیند نیز مصون بمانیم.

محافظت از مسواک :

- مسواک را دور از محل توالت قرار دهید. در بسیاری از خانه‌ها، روشویی و توالت در کنار هم هستند و در اغلب موارد نیز مسواک در لیوانی کنار کاسه دستشویی قرار می‌گیرد. هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می‌کند و این جای تعجب است که چرا مسواک را آن نزدیکی‌ها قرار می‌دهید.

 با این توصیفات تاکید می‌شود که تا آن جا که امکان دارد مسواک را جایی دورتر از توالت قرار دهید. نکته بعد این که بعد از توالت و قبل از مسواک زدن، حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 
 - مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.
 
 - مسواک خود را خشک نگه دارید. همان طور که می‌دانید باکتری‌ها تمایل زیادی به محیط‌های مرطوب دارند. بنابراین سعی کنید مسواک خود را خشک نگه دارید. از درپوش مسواک بهتر است استفاده نکنید زیرا رطوبت مسواک را حفظ می‌کند و محیط را هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری‌ها می‌کند.
 
 - مسواک خود را مستقیم نگه دارید. قرار دادن مسواک در جایی که مستقیم باشد بهتر است از حالت افتاده آن روی هر سطح.
 
- هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید و چنین اجازه‌ای نیز به دیگران ندهید که بخواهند از مسواک شما استفاده کنند. حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک دیگری قرار ندهید ، زیرا باکتری‌ها از یکی به دیگری منتقل می‌شود
 
 -  مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید. زمان پیشنهادی در این رابطه هر سه تا چهار ماه یک بار است و نهایت این که به خاطر داشته باشید که این باکتری‌ها هستند که موجب بد بویی دهان، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شوند.

مسواک خوب ؟؟؟ یک مسواک خوب باید دارای برس نرم باشد و

تا حد امکان از مسواک‌های با برس زبر نباید استفاده کرد.

اندازه مسواک نباید بیش از حد بزرگ باشد،

بلکه مسواک باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی

امکان چرخش درون دهان را داشته باشد.

  

 چند نکته:
 
 - حرکت مسواک به صورت افقی بر روی سطح دندان‌ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواک زدن توصیه نمی‌شود، زیرا انجام این کار موجب سایش مینای دندان‌ها و افزایش حساسیت آن‌ها می‌شود.
 
 - هنگام مسواک زدن (طرز صحیح مسواک زدن) باید حرکت مسواک به‌گونه‌ای باشد که برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان‌ها در تماس باشد. می‌توان ابتدا مسواک را به صورت عمودی بر روی دندان‌ها قرار داد و سپس با زاویه‌ای 45 درجه آن را چرخاند، طوری که برس مسواک در لابه‌لای شیارهای دندان‌ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حرکت‌های لرزشی دندان‌ها را تمیز کرد.
 
 - قسمت درونی دندان‌ها باید مثل سطح آن‌ها با مسواک تمیز شود.
 
 - مسواک به تنهایی نمی‌تواند موجب تمیز شدن دندان‌ها شود و حتما باید در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کرد. نخ دندان علاوه بر این که موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان‌ها می‌شود، از طریق تماس با سطح دندان‌ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می‌شود.
باآرزوی سلامتی برای دخترای گلم
 
 

 

 / 2 نظر / 21 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. در ادامه راه موفق باشید. [گل] ضمن تسلیت شهادت حضرت زهرا(س)[گل]، برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: *************** [گل] تسلیت شهادت حضرت زهرا(س) و سه جریان خواندنی: [گل] # علامه امینی و امام حضرت زهرا(س) # علامه امینی و فتوحات عمر # علامه امینی و اسلام امیرالمؤمنین(ع) *************** [گل] احادیث بسیار زیبای هفته [گل] # نفرین پیامبر بر آزار دهنده و قاتل فاطمه # بهترین زن در نگاه حضرت زهرا # خشنودی و غضب خدا در خشنودی و غضب فاطمه *************** [گل] جملات بسیار زیبا و خواندنی و قابل تأمّل [گل] ************** [گل] دعایی ناب از حضرت علی(ع) در نوروز برای دفع بلا در طول سال [گل] آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه ************* ############################# ### هفته آینده منتظر مطلب «حرز شرف شمس» را باشید ### ############################# [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

محدثه خجندی

چه جالب منم خیلی روی مسواکم حساسم!