دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

توجه به تغذیه دانش آموزان در طول دوره امتحانات پایان سال تحصیلی از اهمیت ویژه برخوردار است تا جایی که کمبود برخی مواد غذایی موجب کاهش یادگیری و عدم یادآوری به موقع یادگیری ها در جلسه امتحانات می شود. 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، کمبود مواد آهنی در خوراکی هایی که دانش آموزان در دوره امتحانات مصرف می کنند، یادگیری و قدرت حافظه آن ها را کاهش می دهد.

با فرا رسیدن فصل امتحانات، والدین دانش آموزان همواره به این فکر می افتند که در سبد تغذیه فرزندانشان، مواد غذایی مؤثری بگنجانند تا یادگیری را در آن ها افزایش داده و قدرت به خاطرسپاری را در دانش آموزانشان بالا ببرد.

بر همین اساس، مطالعه و پیگیری والدین به ویژه مادران در این زمینه بیشتر شده و اقدام به جستجوی مواد خوراکی مفید در رفع کم خوابی ها، ضد استرس ها و هوشیار کننده می کنند.

یک متخصص تغذیه در زمینه مصرف ویتامین ها و خوراکی های مغزی دوره امتحانات دانش آموزان، به خبرنگار پانا گفت: از آن جا که کمبود آهن عامل مهمی در کاهش حافظه است، مصرف ویتامین C در کنار غذاهای حاوی آهن، جذب آهن در بدن را افزایش داده و مانع بروز کم‌خونی می‌شود.

 محمد رضا حسینی نژاد اضافه کرد: نیاز مغز به ویتامین C برای خنثی کردن رادیکال‌های آزاد بسیار بیشتر از سایر ارگان‌های بدن است، به همین دلیل مصرف آن در فصل امتحانات از اهمیت زیادی برخوردار می گردد.

به گفته وی، والدین می توانند برای افزایش یادگیری و حمایت غذایی دانش اموزان در فصل امتحانات، در کنار غذاهایی مانند جگر و خوراکی هایی مانند پسته که قدرت خون سازی بالایی دارند و کم خوابی را از بین می برند مرکبات را قرار دهند.

 این متخصص تغذیه به خانواده ها توصیه کرد: در ایام امتحانات در تغذیه روزمره دانش‌آموزان از لیموترش و مرکباتی مانند نارنگی، پرتقال و میوه های دیگری مثل کیوی، توت‌فرنگی، گرمک، طالبی، همچنین سبزی‌جات گل کلم، کلم بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، جعفری و سیب زمینی استفاده کنند.

با توجه به گفته های حسینی نژاد و سایر متخصصان تغذیه و این که بارها و بارها در بحث تغذیه دانش آموزان گفتنی های بسیاری از نظر گذشته، لازم است دانش آموزان خود نیز طی روزهایی که درگیر امتحانات هستند این توصیه ها را جدی گرفته و از خوردن مواد غذایی مضر در این دوران خود داری کنند.

خبرگزاری پانا

گروه مدرسه اینترنتی تبیان

[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب