دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

هر خانه به قوانین معقولی نیاز دارد که همه اعضای خانواده بتوانند به آنها تکیه کنند. بچه ها هم باید در موارد ممکن، در تنظیم قوانین شرکت داشته باشند. آنها باید بدانند شما در اجرای قوانین بسیار جدی هستید.

* برای مطالعه و انجام تکالیف بچه ها جای مخصوصی را تعیین کنید. منظور امکانات و تجملات غیرضروری نیست. بلکه مهم تر از همه جایی ثابت برای انجام تکالیف است که لوازم مدرسه در دسترس باشند و کمتر چیزی باعث حواسپرتی شود. عادت به مطالعه در جایی ثابت در تمرکز حواس و پیشرفت درسی تأثیر زیادی دارد.

* وقت معینی را برای انجام تکالیف تعیین کنید. تعیین وقت اگر درست انجام شود مزایای بزرگی دارد. با تعیین وقت، بچه ها به تدریج با کنترل زمان و مدیریت وقت آشنا می شوند و این توانایی بسیار مهمی برای زندگی است. با تنظیم وقت حواسپرتی بچه ها کاهش می یابد و سرعت عمل آنها بیشتر می شود. البته باید توجه داشت که محدوده وقت بسته به سن بچه ها فرق می کند. مثلاً بچه های کوچک توانایی تمرکز بیشتر از پانزده تا بیست دقیقه را ندارند.

* انجام تکالیف به طور آزاد و بدون محدودیت زمانی باعث تلف شدن وقت، عقب افتادن کار و خستگی و بی علاقگی به درس می شود. انجام تکالیف در زمانی مشخص، ممکن است در ابتدا دشوار باشد اما باعث جدی بودن و درگیرشدن واقعی با تکالیف و در نهایت علاقه مندی به درس می شود.

* ابتدا با کمک شما، اما خیلی زود اجازه دهید بچه ها وقت و برنامه انجام کار را خودشان تنظیم کنن. برنامه را بنویسند و در جای معینی نصب کنند و با انجام هر تکلیف علامت بزنند.

* برای برنامه های بلند مدتی مثلاً برنامه های نیمسال تحصیلی یا برنامه های تعطیلات تابستانی به فرزندتان کمک کنید فراموش نکنید کارهای خانه را که بچه ها هم باید در آنها شرکت داشته باشند در برنامه بگنجانید.

* به فرزندتان نشان دهید چگونه کارهای بزرگ را می توان به کارهای کوچک تر تقسیم کرد و برای انجام هر کدام زمان خاصی در نظر گرفت. برای کارهای روزانه فهرست تهیه کنید و با انجام هرکدام علامت بزنید.

* عوامل حواسپرتی را کم کنید. انجام تکالیف هم زمان با دیدن تلویزیون و در محیطی که عوامل حواسپرتی در آن زیاد باشد، زمینه ساز بی علاقگی به درس و شکست تحصیلی است. اگر جای کمی دارید، کارهایتان را طوری تنظیم کنید که اعضای خانواده کارهایی که به سکوت نیاز دارد را با هم انجام دهند.

* زمان دیدن تلویزیون را محدود کنید. برای این کار خود شما بهترین الگو هستید. در بعضی خانه ها تلویزیون، شب و روز روشن است و این عادت خوبی نیست. سرگرمی تلویزیون به خاطر دسترسی راحت، و منفعل بودن، مانع از فعالیت های جدی دیگر می شود، و در مواردی باعث کاهش رابطه بین اعضای خانواده می شود.

* بازی های رایانه ای را محدود کنید. خطرات استفاده زیاد از رایانه به اندازه ای است که در حال حاضر انواع صدمه های روحی و جسمی رایانه وارد تخصص های پزشکی و روانشناسی شده است. بازی های رایانه ای باعث کاهش تمرکز حواس در کلاس و هنگام انجام تکالیف و افراط در آن باعث گوشه گیری و انزوای فرد در روابط اجتماعی می شود.

* تلفن های غیرضروری و طولانی را محدود کنید. یکی از راه ها توجه دادن به زمان سنجی است که روی بیشتر دستگاه های تلفن وجود دارد.

* اگر در نزدیکی منزل شما کتابخانه یا سالن مطالعه وجود دارد، استفاده از آن می تواند مکان مناسبی برای مطالعه باشد. البته به این شرط که پاتوق دوستان و رفقا نشده باشد و دست اندرکاران افرادی با مسئولیت و علاقه مند باشند. محیط مناسب کتابخانه یکی از بهترین مکان ها برای تشویق و عادت به مطالعه است.

* تهیه چند کتاب مرجع مثل فرهنگ نامه ها و واژه نامه های انگلیسی و عربی و فرهنگ کلمات فارسی می تواند کمک مهمی به انجام تکالیف باشد فرزندتان را عادت دهید که خود به دنبال کلمه ها بگردد.

* وجود سرگرمی ها و بازی های مناسبی که یادگیری و فکرکردن را تقویت کند اثر مثبتی در پیشرفت درسی دارد. برای سنین پایین تر اسباب بازی هایی که حواس را تحریک و تقویت می کند مناسب است. برای سنین بالاتر انواع بازی های فکری و منطقی.

* رفتن به موزه ها، مکان های تاریخی، طبیعت، باغ وحش و مکان های مهم و دیدنی همراه با خانواده از جنبه های مختلف اجتماعی و فرهنگی در رشد بچه ها و پیشرفت درسی آنها اثر دارد.  
                                                               
زهرا رجایی . مدیر دبستان
[ ۱۳٩٢/٢/۱۸ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب