دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 

یکی از مشکلاتی که در مورد مراسم چهارشنبه‌سوری وجود دارد بی‌توجهی خانواده‌ها به یک نکته است....

 

مراسم و جشن‌های این‌چنینی در فرهنگ ما مراسمی‌خانوادگی هستند ولی خانواده به غلط تصور می‌کنند که این مراسم فقط برای جوان‌هاست. به همین دلیل کودک علاقه‌مند به این مراسم، تنها می‌ماند و فرصت بروز اشتباهات هم برای او بیش از گذشته پیش می‌آید. ما باید در این مراسم با فرزندان خود همراه شویم و با آنها در این شادی سهیم شویم. چه مشکلی به وجود می‌آید اگر ما هم به عنوان والدین در این مراسم از روی آتش بپریم؟ ضمن اینکه مراسم چهارشنبه سوری تنها محدود به همین یک کار نیست. مراسم متنوع غذاهای گوناگون، آجیل‌ها، قاشق‌زنی، شاهنامه‌خوانی، حافظ‌خوانی از دیگر رسومات پسندیده‌ای هستند که می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند.

 

وقتی کودکی بینید والدین او برای این شب خاص کتاب شاهنامه را آورده‌اند یا غذاهای مخصوص آماده ‌کرده‌اند، درمی‌یابد و می‌آموزد که مراسم این شب فقط به آتش‌بازی محدود نیست. در واقع ما به دلایل مختلف جنبه‌های دیگر این مراسم را از یاد برده‌ایم و فرزند ما برای ایجاد کمی تفریح و هیجان مجبور به روی آوردن به کارهای خطرناک می‌شود. اگر ما بتوانیم وسایل استاندارد و بی‌خطر را برای برگزاری این مراسم برای فرزند خود فراهم کنیم، به طور قطع مراسم چهارشنبه آخر سال در کنار اعضای خانواده و فامیل در یک محیط بی‌خطر شبی زیبا را برای ما و فرزند‌ان‌مان درست خواهد کرد.

نتیجه:

هر عقیده و آداب و سنتی که از گذشته به ما رسیده است در صورتی قابل احترام و گرامی داشت است که حداقل دارای دلیل عقلی و یا نقلی معتبر باشد و اگر فاقد هر دو اینها بود معلوم می شود خرافه ای بیش نیست و عقل سلیم حکم می کند که از آن دوری کنیم.

بچه های گلم مواظب سلامتی خودتان باشید و صحبت های مسئول آتش نشانی دانشگاه را روز دوشنبه جدی بگیرید تا بتوانید به سؤالات مدرسه پاسخ صحیح بدهید.


با تشکر

[ ۱۳٩۱/۱٢/۱٩ ] [ ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب