دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

چرا آموزش قرآن را ازکلاس اول دبستان شروع کرده اید؟
- آموزش از پایه اول دبستان شروع شد . یعنی اولاً ) دو سال به آموزش قرآن اضافه شد. ثانیاً )آموزش قرآن همراه و همگام با سواد آموزی فارسی صورت گرفت .ما در کلاس اول هیچ قاعده‌ی قرآنی نداریم و نماد جدیدی نداریم باهمان مطالبی که در کلاس اول و در فارسی می‌خوانند،‌ از همان مطالب استفاده کرده‌ایم برای خواندن عبارات قرآنی، حتی علامت سکون که ما در کلاس‌های دوم به بعد داریم،‌ چون در فارسی استفاده نمی‌شود به همین جهت هم در کلاس اول ما علامت سکون نداریم. یک مضمون کلی و ساده‌ی از سوره را در بردارد که در واقع بچه‌ها وقتی سوره‌ها را می‌شنوند و جمع خوانی می‌کنند و با هم دیگر می‌خوانند، یک مضمون کلی آن را هم بتوانند درک بکنند که باز این به یک نوعی دارد آن اهداف جامع آموزش قرآن را تعقیب می‌کند، نکته دیگر این که به هیچ وجه حفظ اشعار الزامی نیست بلکه همین که همراه معلم یا با هم دیگر بچه‌ها شعر را بخوانند کفایت می‌کند. ضمناً در نوارهای جدیدکه تولید شده این اشعار هم خوانده شده در نوار و معلمین عزیز در صورتی که علاقه داشته باشند و بپسندند می‌توانند از آن‌ها استفاده بکنند در کلاس پخش کنند و بچه‌ها هم همراه آن‌ها بخوانند.

آیا در کلاس اول ابتدایی قواعد روخوانی آمده است؟ کدامند؟
- ما در کلاس اول هیچ قاعده‌ی قرآنی و نماد جدیدی نداریم.از همان مطالبی که دانش‌آموزان در فارسی کلاس اول می‌خوانند،‌ برای خواندن عبارات قرآنی، حتی علامت سکون را کلاس‌های دوم به بعد داریم و‌ چون در فارسی استفاده نمی‌شود به در کلاس اول ما علامت سکون نداریم.

آیا بچه های کلاس اول دبستان باید سوره هارا حفظ کنند.کدام سوره ها را ؟
- در کلاس اول بچه‌ها سوره‌ها را به صورت حفظی یاد می‌گیرند و فقط استماع می‌کنند و به پیروی از نوار می‌خوانند و انتظار ما هم حفظ دسته جمعی می‌باشد نه حفظ انفرادی. انتظار اصلی ما این است که بچه‌ها بتوانند این آیات را به طور دسته جمعی به پیروی از نوار بخوانند، و برنامه هم طوری است که بچه‌ها خصوصاً اول سال یک آیه ، یک آیه پیش می‌‌روند. لذا کار خیلی سختی نیست به راحتی بچه‌ها آیات را یاد می‌گیرند و به صورت دسته جمعی پشت سر معلم یا پشت سر نوار تکرار می‌کنند، اما در پایه دوم این هفت سوره با خط کاملش آمده که دانش‌آموزان باید خط را هم بخوانند؛ یعنی اول هر سوره را بخش‌بخش بخوانند سپس هر سوره را به پیروی از نوار بخوانند. به عنوان مثال مثلاً بسم الله را اول با اشاره‌ی معلم هِ از روی لوحه به صورت بخش بخش می‌خوانند. بسِ – مِلْ- لـ –یعنی معلم اشاره می‌کند ولی نمی‌خواند، فقط اشاره ثابت یا متحرک می‌کند . دو نوع اشاره داریم، ثابت و متحرک ‌اگر بخواهیم حرکت روی حرف را فقط بخوانیم اشاره‌اش ثابت است اگر بخواهیم حرکت یا حرف بعد را تلفظ کنیم اشاره‌اش متحرک است. معلم فقط این اشاره‌ها را باید به طور دقیق انجام دهد و دانش‌آموزان هم دسته جمعی و بعد انفرادی به صورت بخش، بخش بخوانند. بعد از این که مطمئن شدیم، بخش‌خوانی را کامل و صحیح انجام می‌دهند می‌رویم سراغ تمرین با نوار؛ نوار را اول استماع می‌کنند و بعد با نوار می‌خوانند، البته باز هم می‌شود از لوحه استفاده کرد. پس فرق پایه دوم با اول این است که در پایه‌ی دوم دانش‌آموزان از سوادشان استفاده می‌کنند و حفظ قرآن را به طور دقیق می‌خوانند ابتدا بخش‌خوانی و روخوانی انجام می‌دهند و سپس به پیروی از قرائت نوار به صورت کلی قرائت می‌کنند، تفاوت اصلی آن این است.

هدف از آوردن شعر در کلاس اول دبستان چه بوده است؟
- این اشعار همان طور که ملاحظه فرموده‌اید یک مضمون کلی و ساده‌ی از سوره را در بر دارد که در واقع بچه‌ها وقتی سوره‌ها را می‌شنوند و جمع خوانی می‌کنند و با هم دیگر می‌خوانند، یک مضمون کلی آن را هم بتوانند درک بکنند که باز این به نوعی دارد آن اهداف جامع آموزش قرآن را تعقیب می‌کند. نکته دیگر این که به هیچ وجه حفظ اشعار الزامی نیست بلکه همین که همراه بچه‌‌ها معلم یا با هم‌دیگر شعر را بخوانند کفایت می‌کند. ضمناً در نوارهای جدیدکه تولید شده این اشعار هم در نوار در نوار و معلمین عزیز در صورتی که علاقه داشته باشند و بپسندند می‌توانند از آن‌ها استفاده بکنند و در کلاس پخش کنند و بچه‌ها هم همراه آن‌ها بخوانند.

آیا حفظ اشعارکتابی اول دبستان توسط کودک الزامی است؟
- به هیچ وجه حفظ اشعار الزامی نیست بلکه همین که همراه بچه‌‌ها معلم یا با هم‌دیگر شعر را بخوانند کفایت می‌کند. ضمناً در نوارهای جدیدکه تولید شده این اشعار هم در نوار در نوار و معلمین عزیز در صورتی که علاقه داشته باشند و بپسندند می‌توانند از آن‌ها استفاده بکنند و در کلاس پخش کنند و بچه‌ها هم همراه آن‌ها بخوانند.

 

[ ۱۳٩۱/۱٢/٢ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب