دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان
باسلام به اولیامحترم(دبستان تعطیل می شود اما تربیت........)
 
اهمیت برنامه ریزی برای تعطیلات تابستان و عدم غفلت از آن

مطلب اول: اهمیت برنامه ریزی برای تعطیلات تابستان و عدم غفلت از آن

هنگامی که بحث از تعطیلات تابستان می شود شاید در ذهن عده ای استراحت، و دست کشیدن از مطالعه و مانند آنها می آید،اما تعطیلات تابستان سستی و تنبلی و بی برنامه بودن نیست.چون تعطیلات تابستان بخشی از عمر ماست که در روز قیامت از ما سؤال خواهد شد که عمرمان را چگونه سپری کردیم؟ و مجرمان حسرت از دست دادن ایام عمر را می خورند و تقاضای فرصت جبران را می کنند.اما به آنها فرصت دوباره داده نمی شود؛

(( رَبِّ ارْجِعُونِ (99) لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَکْتُ کَلَّا إِنَّهَا کَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ (100) )) [المؤمنون]


((پروردگارا ! مرا ( به دنیا ) باز گردانید . تا این که کار شایسته‌ای بکنم و فرصتهائی را که از دست داده‌ام جبران نمایم . نه ! ( هرگز راه بازگشتی وجود ندارد ) . این سخنی است که او بر زبان می‌راند . در پیش روی ایشان جهان برزخ است تا روزی که برانگیخته می‌شوند))

از آنجا که زمستان به خاطر مشغولیتهای درسی، فرصت کمتری برای یاد گیری علوم دینی است،پس تابستان بهترین فرصت برای بالابردن معرفتهای دینی است و برنامه ریزی برای این هدف عالی به خاطر رشد و ارتقاء سطح فرهنگی از ضروریات انسان مؤمن است. و قطعاً استفاده از تعطیلات تأثیر زیادی در رشد شخصیت انسان دارد.

و یکی از منشأ مشکلات دینی و اجتماعی و اخلاقی، عدم برنامه ریزی در تعطیلات است. و نعمت فراغت یکی از دو نعمتی است که پیامبر در حدیث می فرماید:بیشتر مردم آز آن ضرر می کنند.

((نعمتان مغبون فیهما کثیر من الناس الصحة و الفراغ))

مطلب دوم: خطرات فراغت و بیکاری

اوقات عمر را در بیکاری گذراندن خطرات زیادی دارد از آن جمله:

کسالت و بی حالی
بد اخلاقی و عصبانیت
سپری کردن اوقات در کارهای غیر مفید و حتی مضر
و در نوجوانان: رشدنیروی جنسی قبل از رسیدن وقت آن
مشکلات روحی و روانی و غیره

مطلب سوم:وظیفه ی اولیانسبت به اوقات فراغت فرزندان

اولیامحترم خصوصاً پدران گرامی خداوند به شما نعمت فرزند بخشیده و شما را مسؤل تربیت ایمانی آنها نموده،با پرورش آنها بر طاعت و عبادتِ خداوند آنها را از انحراف حفظ کنید و همچنین اسباب رشد آنها را در مهارتهای مورد علاقه شان فراهم کنید.و این توصیه خداوند متعال آویزه ی گوشمان باشد:

(( یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَیْهَا مَلَائِکَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ (6) )) [تحریم]


((ای مؤمنان ! خود و خانواده خویش را از آتش دوزخی بر کنار دارید که افروزینه آن انسانها و سنگها است . فرشتگانی بر آن گمارده شده‌اند که خشن و سختگیر ، و زورمند و توانا هستند . از خدا در آنچه بدیشان دستور داده است نافرمانی نمی‌کنند ، و همان چیزی را انجام می‌دهند که بدان مأمور شده‌اند .))

پدران محترم:وسیله فساد و تباهی فرزندانمان نباشیم و از آنها غفلت نکنیم و آنها را از دوستان ناباب و وسایل فاسد کننده عقیده و اخلاق دور نگهداریم.و فرهنگ استفاده از وسایل دو جانبه را به آنها بیاموزیم،و تمام تلاش خود را بکارگیریم تا تعطیلات به نفع دین و دنیای ما و عزیزان ما باشد. و در آینده عزیزانمام چشم روشنی ما باشند نه مایه ننگ و شرمندگی همچنین در مقابل خداوند سربلند باشیم.

مطلب چهارم: برخی از برنامه های مفید برای استفاده از تعطیلات تابستانی

مطالعه کتابهای مفید دینی و علمی
مسافرتهای سالم برای نشاط بیشتر
ورزش
یادگیری مهارتهای مختلف من جمله کامپیوتر
شرکت در کلاسهای دینی و علمی

[ ۱۳٩۳/۳/۳٠ ] [ ٩:۱٠ ‎ق.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب