دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

مسواک هم میکروب می گیرد....

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که در مسواک شما چه چیزهایی کمین کرده‌اند؟؟!!

مسواک‌ها سرشار از انواع میکرب‌ها هستند.


images4DkRX.jpg

 

مسواک شما کثیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.  یک مسواک بدون

درپوش می‌تواند بیش از 100 میلیون باکتری را در خود جای دهد.

 
بهتر است بدانیم که پلاک‌ها یا همان جرم‌های روی دندان، باکتری هستند،

بنابراین با هر مرتبه مسواک زدن این باکتری‌ها به مسواک منتقل می‌شوند.

 

مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.

 برای نگهداری از مسواک بهتر است از درپوش استفاده شود، ولی باید به

این نکته توجه داشت که پیش از قرار دادن مسواک درون درپوش باید آن را خشک کرد،

زیرا قرار دادن مسواک مرطوب درون درپوش موجب آلودگی آن می‌شود.

 


مسواک هم میکروب می‌گیرد!؟

مسواک شما کثیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. یک مسواک بدون درپوش می‌تواند بیش از 100 میلیون باکتری را در خود جای دهد.

 بهتر است بدانیم که پلاک‌ها یا همان جرم‌های روی دندان، باکتری هستند، بنابراین با هر مرتبه مسواک زدن این باکتری‌ها به مسواک منتقل می‌شوند.
 

 نکات زیر را رعایت کنید تا از بروز همان مشکلات نادر که در نتیجه آلودگی مسواک به وجود می‌آیند نیز مصون بمانیم.

محافظت از مسواک :

- مسواک را دور از محل توالت قرار دهید. در بسیاری از خانه‌ها، روشویی و توالت در کنار هم هستند و در اغلب موارد نیز مسواک در لیوانی کنار کاسه دستشویی قرار می‌گیرد. هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می‌کند و این جای تعجب است که چرا مسواک را آن نزدیکی‌ها قرار می‌دهید.

 با این توصیفات تاکید می‌شود که تا آن جا که امکان دارد مسواک را جایی دورتر از توالت قرار دهید. نکته بعد این که بعد از توالت و قبل از مسواک زدن، حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 
 - مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.
 
 - مسواک خود را خشک نگه دارید. همان طور که می‌دانید باکتری‌ها تمایل زیادی به محیط‌های مرطوب دارند. بنابراین سعی کنید مسواک خود را خشک نگه دارید. از درپوش مسواک بهتر است استفاده نکنید زیرا رطوبت مسواک را حفظ می‌کند و محیط را هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری‌ها می‌کند.
 
 - مسواک خود را مستقیم نگه دارید. قرار دادن مسواک در جایی که مستقیم باشد بهتر است از حالت افتاده آن روی هر سطح.
 
- هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید و چنین اجازه‌ای نیز به دیگران ندهید که بخواهند از مسواک شما استفاده کنند. حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک دیگری قرار ندهید ، زیرا باکتری‌ها از یکی به دیگری منتقل می‌شود
 
 -  مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید. زمان پیشنهادی در این رابطه هر سه تا چهار ماه یک بار است و نهایت این که به خاطر داشته باشید که این باکتری‌ها هستند که موجب بد بویی دهان، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شوند.

مسواک خوب ؟؟؟ یک مسواک خوب باید دارای برس نرم باشد و

تا حد امکان از مسواک‌های با برس زبر نباید استفاده کرد.

اندازه مسواک نباید بیش از حد بزرگ باشد،

بلکه مسواک باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی

امکان چرخش درون دهان را داشته باشد.

  

 چند نکته:
 
 - حرکت مسواک به صورت افقی بر روی سطح دندان‌ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواک زدن توصیه نمی‌شود، زیرا انجام این کار موجب سایش مینای دندان‌ها و افزایش حساسیت آن‌ها می‌شود.
 
 - هنگام مسواک زدن (طرز صحیح مسواک زدن) باید حرکت مسواک به‌گونه‌ای باشد که برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان‌ها در تماس باشد. می‌توان ابتدا مسواک را به صورت عمودی بر روی دندان‌ها قرار داد و سپس با زاویه‌ای 45 درجه آن را چرخاند، طوری که برس مسواک در لابه‌لای شیارهای دندان‌ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حرکت‌های لرزشی دندان‌ها را تمیز کرد.
 
 - قسمت درونی دندان‌ها باید مثل سطح آن‌ها با مسواک تمیز شود.
 
 - مسواک به تنهایی نمی‌تواند موجب تمیز شدن دندان‌ها شود و حتما باید در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کرد. نخ دندان علاوه بر این که موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان‌ها می‌شود، از طریق تماس با سطح دندان‌ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می‌شود.
باآرزوی سلامتی برای دخترای گلم
 
 

 

 [ ۱۳٩۳/۱/۱٥ ] [ ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب