دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

اگر بچه ها درباره خود احساس خوبی داشته باشند این احساس خوب در چگونگی ارتباط آن ها با دوستان ، والدین ، معلمان و دیگران تأثیر خواهد گذاشت بنابراین برای والدین خیلی مهم است که به فرزندان خود در افزایش سطوح مناسبی از عزت نفس کمک کنند .

والدین چه کارهایی می توانند انجام دهند ؟

  1. فرزندان خود را تحسین کنید :  تحسین باید مشخص و توأم با احترام باشد . لازم نیست که والدین منتظر باشند که بچه ها کارهای فوق العاده خوب انجام دهند ، رویدادهای روزانه مانند به موقع آماده شدن برای رفتن به مدرسه نیز کافی است.
  2. محبت و عشق زیادی نسبت به فرزندان خود نشان دهید :  باید با  بچه های خود با احترام مشابهی که برای یک دوست یا فرد دیگری در خیابان قائل اند ،رفتار کنند . توجه به گفتارهای آن ها بسیار مهم است بعضی از والدین وقتی عصبانی می شوند بچه های خود را با نام های تحقیر آمیز و بی اهمیت صدا می زنند این گونه روش ها تأثیر منفی روی عزت نفس آن ها می گذارد . با گفتن لطفاً و متشکرم ، احترام خود را به بچه ها نشان دهید .

3. قوانین خانوادگی باید برای بچه ها روشن و همواره لازم الاجرا باشد . از این طریق بچه ها یاد می گیرند که چه رفتار ی قابل قبول و چه رفتاری غیر قابل قبول است .

4. انتظار نداشته باشدی بچه هایتان کامل باشند .

بچه ها نیاز دارند بدانند که والدینشان آنها را همانطور که هستند قبول کنند. بعضی از والدین فکر می کنند باید بچه ها را تحت فشار بگذارندتا کارها را بهتر انجام دهند .

5. به رفتار و نگرش های خود اهمیت دهید .

نحوه احساس والدین درباره ی خود و دنیای اطرافشان در رفتار آنان منعکس می شود . ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که بچه ها نگرش درست را بدون الگو رشد دهند .

 6. به سخنان فرزندان خود گوش کرده و به آنها پاسخ دهید :

با نشستن در کنار آنها ، نگاه کردن در چشمانشان و از طریق نوازش این کار را انجام دهید.

7. به قول هایی که به فرزندان خود می دهید عمل کنید .

این نشان دهنده آن است که والدین فرزندان را دوست دارند . عمل نکردن به قول ، بچه ها را دچار سردرگمی می کند .این عمل به شدت در عزت نفس بچه ها تأثیر دارد .

8. برای بچه های خود وقت بگذارید :

مقدار وقت مهم نیست ، مهم این است که دقایقی را با هم باشید .

9. به فرزندانتان مثبت گویی در مورد خود را آموزش دهید .

10 . به بچه ها مسئولیت دهید .

این امر باعث می شود بچه ها بر خود ببالند و رشد کنند .

11. به توانایی ها و علایق فرزندان خود اهمیت دهید.

تشویق و دلگرمی توسط والدین سبب می شود که بچه ها فکر کنند افرادی توانا و لایق هستند .

12. بچه ها را آزاد بگذارید تا بعضی مواقع خطر کنند .

هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش شکست بخورد . بچه ها بدون تجربه شکست قادر به یادگیری و چگونگی مقابله با آن نیستند .بچه ها باید یاد بگیرند که شکست در نتیجه ی علل گوناگون اتفاق می افتد نه به خاطر اینکه آنها افراد لایقی نیستند.

انشالله خداوند فرزندانمان را زینت دنیا و آخرتمان گرداند .

 

[ ۱۳٩٢/۱٢/٥ ] [ ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب