دبستان و پیش دبستانی غیردولتی دخترانه دانشگاه صنعتی اصفهان
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سال‌مندان و بیماران است.


اشاره

شب یلدا

شب یلدا، نخستین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال است که ایرانی‌ها طی رسوم کهن خود، دور هم جمع می‌شوند و ضمن دید‌و‌بازدید، خوراکی‌های خاصی مانند هندوانه، انار، آجیل و... را مصرف می‌کنند. در این شب، جوانان پای صحبت‌ها و قصه‌های بزرگ‌سالان می‌نشینند و از لابه‌لای داستان‌ها و قصه‌هایی که از زبان این گنج‌های زندگی می‌شنوند، عبرت‌ها و درس‌های بی‌شماری برای خود می‌اندوزند. از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سال‌مندان و بیماران است. ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب‌های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می‌ورزند.

اسراف نکنیم

خداوند برای رفاه و آسایش بندگان خود، نعمت‌های بسیاری آفریده و به آنها امر فرموده از این نعمت‌ها استفاده کنند؛ ولی همواره بکوشند از اسراف کردن بپرهیزند. زیرا خداوند اسراف را دوست ندارد. امام علی علیه‌السلام اسراف کردن را موجب هلاکت دانسته و امام سجاد علیه‌السلام در دعا و مناجات‌های خود با خدا می‌فرماید: «و مرا از زیاده‌روی بازدار و روزی‌ام را از تلف شدن نگاه‌دار و دارایی‌ام را با برکت دادن به آن افزون کن و راه مصرف آن را در کارهای خیر به من بنمایان.» رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می‌شود که با زیاده‌روی نکردن در مصرف خوراکی‌ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف یتیمان و افراد بی‌بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه چنین اقلامی را در این شب ندارند.

زمستان، بهار مؤمنان

انسان‌هایی که عاشق عبادت هستند و از صمیم دل آن را دوست می‌دارند، تمام وجود خود را وقف عبادت می‌کنند و هر یک از اعمال و گفتار خود را با نیت تقرب به خداوند انجام می‌دهند. این‌گونه افراد جزء برترین‌های مردم شمرده می‌شوند و ترسی از سختی‌های دنیا ندارند. روزها و شب‌های زمستان، بهترین فرصت برای راز و نیاز و مناجات با خداوند است. امام صادق علیه‌السلام این فرصت نیکو را این‌گونه معرفی می‌کند: «زمستان، بهار مؤمن است. شب‌هایش طولانی است که برای عبادت نیمه‌شب از آن کمک می‌گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می‌جوید». برخاستن از خواب شیرین در دل شب و اندیشیدن در ملکوت آسمان‌ها و زمین، خدا و قدرت او و نیز روزه گرفتن در روزهای کوتاه زمستانی، بهترین و خالص‌ترین عبادت خدای تعالی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «روزه زمستان، غنیمتی فرح‌بخش است»

دیدار با خویشاوندان

خداوند در آیات بی‌شماری به بندگان خود دستور می‌دهد خویشاوندان و نزدیکان خود را فراموش نکرده و همواره جویای احوال آنها باشند و آنها را از قطع رحم و رسیدگی نکردن به خویشان برحذر می‌دارد. امام باقر علیه‌السلام در اهمیت این موضوع می‌فرماید: «صله رحم اعمال را پاک می‌کند، دارایی‌ها را فزونی می‌بخشد، بلا را برطرف می‌گرداند، کار حساب‌رسی در قیامت را آسان می‌کند و مرگ را به تأخیر می‌اندازد» صله رحم و دیدار با اقوام به قدری اهمیت دارد که رسول خدا صلی الله علیه و آله حتی یک سال پیاده‌روی برای آن را جایز می‌شمارد. شب‌های بلند زمستانی، فرصت بسیار خوبی است که می‌توان از آن بهره‌برداری صحیح کرده، به دیدار اقوام و نزدیکان شتافت و در اجرای این سنت پسندیده و نیک که ثواب بسیاری هم دارد، پیش‌قدم شد.

بیان قصه‌های قرآنی

خداوند در قرآن کریم بندگان خود را به قصه‌های قرآن توجه داده و هر یک از این سرگذشت‌ها را دارای حکمتی می‌داند که برای انسان‌ها هزاران پند و اندرز در خود نهفته دارد. امام علی علیه‌السلام نیز می‌فرماید: «بهترین داستان، رساترین اندرز و سودمندترین پند، کتاب خدای عزوجل است.» داستان‌ها و افسانه‌های زمینی، پس از چندبار تکرار، کم‌کم تازگی و جذابیت خود را از دست می‌دهد؛ ولی قرآن تنها کلامی است که هر اندازه هم تکرار شود، "کهنه‌شدنی" نیست. در شب یلدا و شب‌های زمستانی که دور هم جمع می‌شویم و پای صحبت بزرگ‌ترها می‌نشینیم، نیکو و شایسته است به جای داستان‌ها و قصه‌هایی که گاه با خرافات همراه است، به قصه‌های قرآنی توجه کنیم که هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود و خرافات در آن راه ندارد.....


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]

مصرف خرما به دلیل اینکه قند طبیعی آزاد می‌ کند به حافظه کوتاه مدت کمک کرده و در فصل امتحانات بسیار توصیه می شود.


 دکتر کیمیاگر متخصص تغذیه گفت : با توجه به اینکه اکنون فصل امتحانات است مصرف خرما به عنوان یک جایگزین برای غذاهای حاوی قند بسیار توصیه می شود زیرا خرما به دلیل داشتن قند طبیعی به راحتی بر روی حافظه کوتاه مدت مغز تاثیر می‌گذارد و قند نیز خوراک مغز است و وقتی این خوراک فراهم شود فعالیت خود را به خوبی انجام می‌دهد.

وی گفت: بهترین توصیه به دانش آموزان در زمان امتحانات این است که شب قبل غذاهای آرام بخش مثل سوپ جو بخورند تا ‌آرامش داشته باشند همچنین کاهو، دوغ و ماست نیز به عنوان غذاهای آرام بخش توصیه می‌شود.

کیمیاگر تصریح کرد: برای وعده صبحانه خرما، کشمش، عسل به همراه نان و مواد نشاسته ای ضروری است زیرا این مواد بعد از ۲ ساعت در بدن آزاد می شوند البته مصرف تخم مرغ به علت چربی زیاد توصیه نمی شود.

منبع : isna.i

 

[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]

به اطلاع والدین محترم می رساند:

دومین همایش اندیشه پرواز

روز 28 دی ماه  91 با حضور استاد دهنوی برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است در موعد مقرر دعوتنامه برای حضور گرمتان تقدیم خواهد شد.

[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ۱:٢٠ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]

توجه به تغذیه دانش آموزان در طول دوره امتحانات پایان سال تحصیلی از اهمیت ویژه برخوردار است تا جایی که کمبود برخی مواد غذایی موجب کاهش یادگیری و عدم یادآوری به موقع یادگیری ها در جلسه امتحانات می شود. 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، کمبود مواد آهنی در خوراکی هایی که دانش آموزان در دوره امتحانات مصرف می کنند، یادگیری و قدرت حافظه آن ها را کاهش می دهد.

با فرا رسیدن فصل امتحانات، والدین دانش آموزان همواره به این فکر می افتند که در سبد تغذیه فرزندانشان، مواد غذایی مؤثری بگنجانند تا یادگیری را در آن ها افزایش داده و قدرت به خاطرسپاری را در دانش آموزانشان بالا ببرد.

بر همین اساس، مطالعه و پیگیری والدین به ویژه مادران در این زمینه بیشتر شده و اقدام به جستجوی مواد خوراکی مفید در رفع کم خوابی ها، ضد استرس ها و هوشیار کننده می کنند.

یک متخصص تغذیه در زمینه مصرف ویتامین ها و خوراکی های مغزی دوره امتحانات دانش آموزان، به خبرنگار پانا گفت: از آن جا که کمبود آهن عامل مهمی در کاهش حافظه است، مصرف ویتامین C در کنار غذاهای حاوی آهن، جذب آهن در بدن را افزایش داده و مانع بروز کم‌خونی می‌شود.

 محمد رضا حسینی نژاد اضافه کرد: نیاز مغز به ویتامین C برای خنثی کردن رادیکال‌های آزاد بسیار بیشتر از سایر ارگان‌های بدن است، به همین دلیل مصرف آن در فصل امتحانات از اهمیت زیادی برخوردار می گردد.

به گفته وی، والدین می توانند برای افزایش یادگیری و حمایت غذایی دانش اموزان در فصل امتحانات، در کنار غذاهایی مانند جگر و خوراکی هایی مانند پسته که قدرت خون سازی بالایی دارند و کم خوابی را از بین می برند مرکبات را قرار دهند.

 این متخصص تغذیه به خانواده ها توصیه کرد: در ایام امتحانات در تغذیه روزمره دانش‌آموزان از لیموترش و مرکباتی مانند نارنگی، پرتقال و میوه های دیگری مثل کیوی، توت‌فرنگی، گرمک، طالبی، همچنین سبزی‌جات گل کلم، کلم بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، جعفری و سیب زمینی استفاده کنند.

با توجه به گفته های حسینی نژاد و سایر متخصصان تغذیه و این که بارها و بارها در بحث تغذیه دانش آموزان گفتنی های بسیاری از نظر گذشته، لازم است دانش آموزان خود نیز طی روزهایی که درگیر امتحانات هستند این توصیه ها را جدی گرفته و از خوردن مواد غذایی مضر در این دوران خود داری کنند.

خبرگزاری پانا

گروه مدرسه اینترنتی تبیان

[ ۱۳٩۱/٩/٢٢ ] [ ۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]

 

لبخند   تبریک   لبخند   تبریک   لبخند


در مسابقات نهایی بسکتبال منطقه خمینی شهر

دانش آموزان پایه های پنجم و ششم دبستان گل کاشتند...

 

 مقام سوم منطقه توسط دانش آموزان ورزشکار دبستان:

صفا قاضی عسگر     آیسان طالع زاده     رها بانی نسب

سبا براتیان       سبا تبریزچی       دل آرا شمعانیان

یگانه مختاری     سارا احمدیان       یلدا کیوانی

فاطمه رضوانی      آیدا کرمی      محدثه خجندی 

 

این افتخارآفرینی را حضور همه دانش آموزان، اولیای گرامی و همکارعزیزمان

سرکار خانم آدمی تبریک عرض می نماییم.

انشااله شاهد موفقیت های روزافزون شما عزیزان در عرصه های مختلف باشیم.

 

[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]


[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۱:٥٤ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]

اولیا محترم: ضمن قبولی طاعات و عزاداری های شما عزیزان؛

خواهشمند است با عنایت به توزیع لوح فشرده کتاب الکترونیک بین دانش آموزان

ضمن نگهداری از آن، بر اساس دستورالعمل موجود همراه لوح،

نسبت به نصب و استفاده از آن اقدام فرمایید.

با تشکر از همکاری های بی شائبه شما عزیزان

[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
13 آبان و روز دانش آموز


 
 
  

اعیاد قربان و غدیر

 
    

شورای دانش آموزی

 
 
 
 
بازدید از کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان

 

بازدید از باغ پرندگان و باغ گل ها

 
 
 

ایام ماه محرم

 
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ مدیریت دبستان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

همکاران عزیزواولیای بزرگوارسلام علیکم 1-نظراتی که ناچاراً باید نام همکار عزیزی در آن باشد حتماً به صورت خصوصی ارسال شود ، بدلیل حفظ حرمت همکاران از نمایش عمومی اینگونه نظرات معذور خواهم بود. 2- در صورت صلاحدید و البته با اطمینان خاطر، مشخصات خود خصوصاً ایمیل تان را اعلام تا نتیجه پیگیری مشکل و مسئله مورد طرح شما بزودی و به صورت موردی به شما اعلام گردد. 3- دانش آموزان و اولیا و همکاران محترم مطالب زیبا از جمله خاطرات خوب کلاس و مدرسه ، نکات آموزنده ، شعر و ... را ارسال تا به نام خودتان در وبلاگ منتشر گردد.
امکانات وب